Lakowanie

Lakowanie

Lakowanie zębów to popularny zabieg stomatologiczny, który wykonuje się u dzieci w przedziale wiekowym 6 do 7 lat. Jest on stosowany przede wszystkim po to, aby zabezpieczyć przed próchnicą naturalne bruzdy zębów oraz ich powierzchnie żujące. Zabieg lakowania wykonuje się na pierwszych zębach stałych: czwórkach, piątkach, szóstkach oraz siódemkach. Niejednokrotnie stosuje się go też na ślepe otwory w górnych dwójkach. Jest to zabieg bezbolesny, który trwa tylko kilka minut.

 

Bruzdy zębów oraz powierzchnie żujące wypełniane są specjalnym materiałem płynnym. Zastosowanie takiego preparatu pozwala odizolować zęby od płytki bakteryjnej, jak również od często zalegających resztek pokarmów.

 

Zabieg lakowania jest szczególnie ważny w przypadku zębów trzonowych, ponieważ ich czyszczenie jest dosyć trudne i nawet codzienna higiena to za mało, aby w pełni chronić je przed próchnicą. Należy jednak pamiętać, że lakowanie zębów można wykonywać tylko i wyłącznie na zdrowych zębach. Zęby do zabiegu muszą więc zostać zakwalifikowane przez stomatologa, który jest w stanie profesjonalnie ocenić stan uzębienia.