Recesja dziąseł

Recesja dziąseł

Recesja dziąseł to obniżenie się linii dziąseł w wyniku czego odsłania się szyjka i korzeń zęba. Najczęściej pojawiającym się wtedy objawem jest dyskomfort, a nawet silny ból w trakcie picia gorących i zimnych napojów, albo na przykład w trakcie spożywania słodkich lub kwaśnych produktów.

 

Bardzo ważną rolę w zapobieganiu recesji odgrywa właściwa technika szczotkowania zębów, jak również niedopuszczanie do osadzania się na zębach kamienia. Zęby należy czyścić delikatnie ruchem wymiatającym. Ruchy pionowe i poziome są zdecydowanie zabronione. Recesja zębów często pojawia się u młodych ludzi, którzy starają się w sposób szczególny dbać o higienę jamy ustnej i do szczotkowania używają zbyt dużo siły. To właśnie prowadzi do mechanicznego wytarcia dziąseł, a w ostateczności do recesji.

 

Recesja zębów to problem, który trzeba koniecznie leczyć. Nieleczone schorzenie może bowiem prowadzić do wielu poważniejszych problemów. Aby skutecznie wyeliminować ból, który pojawia się podczas spożywania zimnych potraw lub w trakcie szczotkowania, usuwa się kamień nazębny. Z kolei w przypadku problemów z dużą bolesnością szyjek stosuje się specjalne lakiery fluorowe – wbudowują się one w odsłonięte kanaliki korzenia, aby w ten sposób zablokować przekaźnictwo nerwowe. Jeżeli u pacjenta pojawia się duża ilość recesji to wtedy niezbędne jest leczenie chirurgiczne – jedną z metod jest tutaj przeszczepienie odpowiedniego płata w okolicę powstałej recesji. Zostają wówczas również założone szwy, które ściąga się po 2 tygodniach.