- Co to są choroby przyzębia?
To ból oraz krwawienie dziąseł, suchość w jamie ustnej, zmiany w obrębie błony śluzowej czy ruchomość zębów lub też oznaki poważniejszych chorób, których diagnostyka wymaga specjalistycznej wiedzy periodontologa, dlatego warto skonsultować swoje dolegliwości ze swoim dentystą
- Dlaczego w trakcie szczotkowania zębów krwawią dziąsła?
Krwawienie towarzyszące szczotkowaniu zębów może być związane z zapaleniem dziąseł lub też może być sygnałem stanu zapalnego dziąseł i tkanek otaczających ząb. Konieczne jest wtedy wykonanie zabiegu higieny profesjonalnej z instruktażem.
- Moje zęby reagują na zimno/ciepło, dlaczego?
Mogą to być symptomy związane z nadwrażliwością odsłoniętej zębiny oraz obecnością ubytków próchnicowych w jamie ustnej. Należy w takim wypadku zgłosić się do lekarza stomatologa.
- Dlaczego zgrzytam zębami?
Zgrzytanie zębami (bruksizm) jest zjawiskiem bezwarunkowym - nie panujemy nad nim i rzadko zdajemy sobie z niego sparwę. Możemy je zaobserwować po startych zębach i odczuć szczególnie rano jako ból mięśni żwaczy, stawów skroniowo-żuchwowych a nawet głowy. Przyczyną jest stresowe patologiczne przewlekłe napięcie mięśni żucia i mięśni gardła.
Wysoką skuteczność w leczeniu wykazuje użytkowanie szyny relaksacyjnej, która wykonywana jest indywidualnie dla każdego pacjenta i noszona najpierw w ciągu dnia i w nocy a następnie tylko w nocy. Jest to elastyczna nakładka na zęby, która podnosi zwarcie i nie dopuszcza do pogłębiania się przykurczu, "uczy" mięśnie przywodzenia żuchwy bez podświadomego wytwarzania nadmiernych sił oraz ochrania zęby przed dalszym ścieraniem.
- Kiedy iść pierwszy raz z dzieckiem do dentysty?
Pierwsza wizyta dziecka powinna odbyć się już około 1. roku życia. Regularne wizyty, od 2 do 4 razy w roku ułatwiają zdobycie akceptacji i zaufania małych pacjentów oraz dają szansę na wczesne wykrycie niepożądanych zmian. Lekceważenie leczenia zębów mlecznych grozi poważnymi konsekwencjami takimi jak liczne dolegliwości bólowe, zębopochodne zakażenia jamy ustnej z obrzękiem całej jamy oraz podwyższoną temperaturą ciała. Warto więc zatroszczyć się zęby dziecka od najmłodszych lat.
- Co to jest Lakowanie zębów?
Lakowanie czyli ochrona, to pokrycie zupełnie zdrowych zębów (powierzchni żujących, bruzd, naturalnych zagłębień) lakiem, czyli ochronną koszulką, który zabezpiecza przed próchnicą. Lak nie tylko chroni ząb przed zaleganiem resztek pokarmowych, a w nich namnażaniem bakterii prochnicotwórczych ale także zawiera fluor, który stopniowo uwalniając się wzmacnia ząb. Lakowanie dotyczy zębów mlecznych i stałych, do 3 lat po wyrżnięciu.
- Co to jest zabieg fluoryzacji?
Jest to profilaktyczny zabieg polegający na zwiększeniu odporności szkliwa zębów poprzez wbudowywanie jonów fluoru. Dzięki temu szkliwo staje się mocniejsze i mniej podatne na działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie, mogących powodować jego demineralizację, a tym samym osłabienie i podatność na próchnicę.
- Co to jest Lapisowanie?
Lapisowanie – impregnacja, dotyczy zębów mlecznych z próchnicą, których leczenie jest niemożliwe (próchnica u bardzo małych dzieci niewspółpracujących z lekarzem lub dzieci z próchnicą okrężną obejmującą znaczną powierzchnię twardej tkanki). Lapis impregnuje, działa bakteriobójczo i mineralizująco, hamuje postęp próchnicy. Lapis nakłada się 3 razy, co tydzień i powtarza 3 razy, co 3 miesiące.
- Czym jest zabieg usuwania kamienia nazębnego tzw skaling?
Jest to zabieg profilaktyczny polegający na usunięciu złogów nazębnych specjalistycznymi narzędziami mechanicznymi lub ręcznymi. Oprócz bardzo ważnych zabiegów domowych jak szczotkowanie zębów czy nitkowanie, należy usuwać złogi nazębne u dentysty, ponieważ nie wszystko co odkłada się na zębach uda nam się wyczyścić domowymi sposobami.
- Co to jest zabieg piaskowania zębów?
Zabieg piaskowania polega na usunięciu osadu oraz przebarwień powierzchniowych z zębów wykorzystując specjalny piasek stomatologiczny, który wydmuchujemy strumieniem pod dużym ciśnieniem. Często zabieg ten jest dopełnieniem skalingu, należy jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta znajdziemy kamień nazębny, dlatego zabieg piaskowania, można stosować jako całkowicie odrębny.
- Nieprzyjemny zapach z ust, jaka jest tego przyczyna?
Przyczyną nieprzyjemnego oddechu – halitozy - są często infekcje bakteryjne, zaniedbania higieny jamy ustnej, ale także stosowanie nieodpowiednich leków, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu.
- Co to jest zatrucie zęba?
Zatrucie zęba to w gruncie rzeczy uśmiercenie nerwu biegnącego wewnątrz zęba. To zakażony nerw jest źródłem silnego bólu, który odczuwamy w chorym zębie. Dewitalizaja zęba polega na otwarciu komory zęba oraz wypełnieniu jej wkładką dewitalizacyjną (czyli trutką), która doprowadza po pewnym czasie do obumarcia nerwów w tkance wypełniającej zakażony ząb.
- Czy powinno się myć język?
Tak. Grzbiet języka jest jednym z głównych siedlisk drobnoustrojów w jamie ustnej i źródłem ich rozsiewania, szczególnie gdy pokryty jest nalotem. To integralny narząd jamy ustnej, jest odpowiedzialny za ssanie, żucie, połykanie czy mowę. Na języku występują brodawki pełniące funkcje mechaniczne lub odbiorcy odpowiedzialnego za czucia smaku. Specyficzny rodzaj powierzchni języka sprzyja możliwościom rozwoju bakterii czy grzybów.