Protezy zębowe

Protezy zastępują brakujące uzębienie. Zakłada się je w celu jego uzupełnienia lub też odbudowania. Aby były one wytrzymałe i bezpiecznie można było ich używać, wykonywane są z metali i stopów, między innymi glinu, srebra, kobaltu, tytanu czy rtęci, ale też tworzyw sztucznych czy ceramiki. W naszym gabinecie stosujemy wyłącznie wysokiej jakości materiały do tworzenia protez. Oferujemy pacjentom ich następujące rodzaje:

1. Protezy stałe, a dokładnie:

- inlay, onlay- wkłady i nakłady koronowe stosowane zamiast wypełnień kompozytowych. Wykorzystywane są one również wtedy, gdy zwykłe wypełnienie zęba nie jest możliwe.

 

- koronowo-korzeniowe- małe uzupełnienia, które mają za zadanie wzmocnienie struktury korzenia czy odbudowanie korony zęba.

 

 

Wkłady metalowe

 

 

2. Protezy ruchome, czyli:

- szkieletowe- można je stosować przy braku kilku zębów, ale nie przy bezzębiu. Szkielet protezy zrobiony jest z części z metalowych, co przemawia za jego trwałością, a proteza utrzymuje się w stałej pozycji za pomocą elementów retencyjnych zakładanych na pozostałe zęby. Mogą one niekiedy być widoczne, więc nie wszystkim taka metoda uzupełniania zębów odpowiada.

 

- protezy bezklamrowe- , uzupełniają braki zębowe opierając się na korzeniach zębów lub implantach. Ten rodzaj protezy pozwala na wykorzystanie korzeni zębów, które nie nadają się do wykonania na nich wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej. Wykonuje się specjalne metalowe zaczepy, które umieszczamy w kanale korzenia i na których będzie opierała się przyszła proteza.

 

-częściowe i całkowite protezy osiadające - opierają się bezpośrednio  na błonie śluzowej (na dziąśle). Utrzymują się za pomocą klamer (drucików). Można je wykonać przy bezzębiu całkowitym. Częściowe protezy akrylowe są stosowane jako tymczasowe przy dłuższym leczeniu.