Korony i mosty

Korony i mosty wykorzystywane są w protetyce stomatologicznej. Pierwsze z nich mają za zadanie uzupełnienie braków zębów, drugie zaś polepszają znacznie ich wygląd.

Mosty stosuje się w celu zastąpienia jednego lub kilku zębów ich sztucznymi odpowiednikami. Mocowane są one na zębach naturalnych lub umieszczane na implantach otaczających pustą przestrzeń. Zęby lub implanty, na których opiera się most zwane są filarami. Zakłada się na nie korony, a na nich z kolei zęby zastępcze zwane mostem. Ze względu na materiał wykonania wyróżniamy:

- most tradycyjny porcelanowy- najczęściej stosowany rodzaj mostu. Zazwyczaj składa się on z trzech części- dwóch koron osadzonych na filarach (oszlifowanych zębach z koronami lub implantach) oraz korony uzupełniającej puste miejsce. Dla najlepszego wyglądu podbudowę takiego mostu wykonuje się ze stopu stali i złota lub cyrkonu.

- most kompozytowy na włóknie szklanym- zbudowany jest on z kompozytu wykorzystywanego również do wykonywania plomb stomatologicznych. Jako dodatkową podporę dla zębów stosowane jest włókno szklane. Kompozytowe mosty są mniej trwałe od porcelanowych, jednak nie wymagają szlifowania zębów służących za filary. Ponadto jest to sposób jedynie na uzupełnienie jednego lub dwóch mniejszych zębów.

Korony z kolei umieszczane są na oszlifowanej powierzchni zęba żywego albo na wkładzie koronowo-korzeniowym, gdy mamy do czynienia z zębem martwym. Zadaniem korony jest zadbanie o estetykę wyglądu zęba lub jego wzmocnienie. Najczęściej wykorzystuje się je do zakrywania zniszczeń i przebarwień występujących na pojedynczym zębie.  

 

 

 

 

2) Kompozytowy most na włóknie szklanym

Tego typu mosty zbudowane są z kompozytu, który wykorzystuje się również do plomb w stomatologii. Jako dodatkowa podpora zastosowane jest w nich włókno szklane. W przeciwieństwie do mostów porcelanowych, mosty kompozytowe nie wymagają szlifowania zębów sąsiednich (filarów), ale odbiegają od porcelanowych mostów pod względem trwałości. Tego typu rozwiązanie pozwala uzupełnić jedynie jeden ząb lub maksymalnie dwa mniejsze zęby.

 

 

 

 

 

korony – są mocowane na oszlifowanej koronie zęba żywego lub na wkładzie koronowo-korzeniowym, w przypadku kiedy ząb jest martwy. Celem założenia koron jest nadanie zębom naturalnego wyglądu i ich wzmocnienie. Korona może być również stosowana do odbudowy pojedynczego zęba, gdy jest on zniszczony lub mocno przebarwiony.